Boks Gömleği

Ameliyathane Steril Boks Gömleği

Ameliyathane Steril Boks Gömleği

Hastaya uygulanacak girişimsel iĢlemlerde (ameliyat) cerrahi alan ve oluşabilecek bakteri kaynakları arasında engel oluşturmak amacı ile kullanılan steril kıyafete boks gömleği denir. Genellikle yeşil renkte, diz kapağı altına kadar inen pamuklu veya disposble, ön kısmı kapalı olup arkası açıktır. Yapıları bakımından önemi olan virüs, bakteri ve sıvılara karşı geçirgen olmamalarıdır. Günümüzde tercih edilen disposble kâğıt ve plastik steril boks gömlekleri mevcuttur.

Steril Boks Gömleği Giyme Tekniği

Steril boks gömleği paketi, steril malzeme açma tekniğine göre açılır. Yaka kısmından dikkatlice alarak aşağı sarkıtılır. Kolların iç kısmından eller geçirildikten sonra yardımcı bir kişi tarafından omuz içlerinden tutularak gömlek kol ve omuzlara yerleştirilir ve arkadan bağların bağlanması sağlanır. Bel bağlarında diğer kişiye destek olarak iplerin ucundan steril atılabilecek bir kâğıt veya spançla arka tarafa gelecek şekilde tutarak ön tarafa temas etmeden bağları bağlaması sağlanılır. Gömlek giyme işleminden sonra steril eldiven giyilir.

Steril Boks Gömleği Kullanımında Dikkat Edilecek Noktalar

Sağlık personeli steril alanda en önemli enfeksiyon kaynağıdır. Bundan dolayı yapacağı her işte dikkatli olmalıdır. işlem sırasında aşağıdaki hususlara dikkat etmelidir. Gömlek giyilirken asepik kurallara uyulmalıdır. Steril boks gömleğinin steril örtüde olduğu gibi bel seviyesinden aşağı kısmının steril olmadığı kabul edilmelidir. Steril boks gömleği steril olmayan herhangi bir şeye değdiğinde kontamine kabul edilmeli ve değiştirilmelidir. Steril boks gömleği ıslandığında ve yırtıldığında değiştirilmelidir. Steril boks gömleği kullanım sonrası aseptik şartlara uygun dış kısmı içe gelecek şekilde çıkartılmalıdır. Kirlenen gömlek aseptik kurallara göre izole edilip, ortamdan uzaklaştırılmalıdır.

Yardımcı Bağlantılar

polat tibbi tekstil hastane tıbbi tekstil hastane nevresimi hastane forması

Müşteri Memnuniyeti

Polat Tıbbi Tekstil kendi konusun da uzman ekibi ile sektör de yerini almış kurumsal bir firmadır. Beraber çalışmaktan mutluluk duymaktayız – Marmara Hastanesi